Android kullanıcıları dikkat: Ekran görüntüleri kişisel bilgilerinizi açığa çıkarıyor olabilir

Google, Pixel kullanıcıları için önemli bir güncelleme yayınladı. Ekran görüntüsü üzerinde güncelleme yapan kullanıcılar risk altında.

cs

Google Pixel kullanıcıları, son zamanlarda gündeme gelen bir güvenlik açığı nedeniyle kişisel verilerinin açığa çıkabileceği riskiyle karşı karşıya. Söz konusu Android telefonlarda bulunan ‘Markup’ özelliği, kullanıcıların ekran görüntülerine notlar ve işaretlemeler eklemelerine olanak tanıyor. Ancak, bu özellik sayesinde yapılan işaretlemelerin yer aldığı ekran görüntüleri, telefonun sistem bilgilerini de içeriyor olabilir. Bu durum, özellikle kişisel verilerin açığa çıkmasına neden olabilecek riskler barındırıyor.

Google Pixel modellerinde ekran görüntüsü almak kişisel bilgilerinizin açığa çıkmasına neden olabilir

Ekran görüntüsü almak, pek çoğumuzun günlük hayatımızda defalarca yaptığı aktivitelerden biri. Pixel modellerinde bulunan ‘MediaProjection’ API’si ise Pixel modellerinde tam da bu iş için kullanılıyor. Ancak ortaya çıkan bilgilere göre bu API ciddi bir risk barındırıyor. Pixel Markup özelliği üzerinde oynama yapılan ekran görüntüleri diğer uygulamalar tarafından erişilebilir hale geliyor. Ne yazık ki bu durum, kullanıcıların IP adresi gibi kişisel bilgilerini riske atıyor. Fotoğrafların kendisi ve üzerine alınan notlar da risk grubuna dahil.

cs

Google, bu hatayı gidermek için hızlı bir şekilde bir güncelleme yayınladı. Güncelleme, Pixel Markup’ı kullanırken çizilen veya yazılan şeylerin, ekran görüntüsü alınırken görüntüye dahil edilmemesini sağlıyor. Ancak, kullanıcıların güncelleme yapmamaları durumunda, hala bu hatayla karşı karşıya kalabilirler.